Ile alkoholu na wesele kupić? Jakie alkohole na wesele sprawdzają się najlepiej?

Wiele osób nie wyobraża sobie dobrej zabawy bez procentów, dlatego alkohol jest nieodłącznym elementem prawie każdego wesela. Dzięki niemu goście mogą się szybko rozluźnić i poczuć swobodnie zarówno w rozmowie przy stole, jak i w pląsach na parkiecie. Trzeba jednak pamiętać, aby dobrze dobrać alkohol na wesele, jego rodzaj i ilość, biorąc pod uwagę preferencje i potrzeby gości, a także oczywiście samej Pary Młodej.

 

Jakie trunki powinny stanąć na weselnym stole?

 

Uczestnicy weselnych zabaw to zwykle dość zróżnicowane towarzystwo o odmiennych gustach, dlatego alkohol na wesele również powinien zróżnicowany. Na pewno warto postawić na uniwersalne trunki, takie jak wódka i wino, wybierając przy tym w miarę łagodne smaki, które nie przyprawią gości o zbyt duży ból głowy następnego dnia. Wino powinno być dostępne w wersji białej i czerwonej, obowiązkowo wytrawne, półwytrawne i słodkie – dla każdego coś dobrego. Wódka natomiast najlepiej się sprawdzi w wersji czystej, białej, wyborowej lub luksusowej. Warto pomyśleć też o piwie i likierach, a także dodatkach takich jak cola, tonik czy lemoniada, z którymi będzie można łączyć te trunki. Poza tym oczywiście na weselnym stole nie powinno zabraknąć szampana – posłuży on do wznoszenia toastów za Młodą Parę. Dzięki takiemu zestawowi alkoholi cała sala weselna będzie się świetnie bawić.

 

Jak dużo alkoholu kupić na wesele?

 

Szeroki wybór alkoholi sprawi, że cała sala weselna będzie się doskonale bawić, ale żeby bawiła się tak do białego rana, trzeba zadbać o wystarczającą ich ilość. Standardowo przyjmuje się, że główny alkohol na weselu to wódka  i szacuje, że na jednego gościa powinno przypadać jej ok. 0,5 litra. Oznacza, że na wesele dla pięćdziesięciu gości potrzeba będzie 20 litrów wódki, a na wesele dla stu gości – 50. Pozostałe trunki można zakupić w znacznie mniejszych ilościach, wystarczy jedna butelka na 5 – 8 gości. Oczywiście w obliczeniach należy wziąć pod uwagę ewentualne poprawiny, wykluczyć natomiast trzeba osoby, które nie mogą pić alkoholu z powodu ograniczeń wiekowych lub ze względów zdrowotnych. W przypadku wątpliwości lepiej wziąć większą ilość alkoholu, ewentualne nadwyżki zawsze można potem rozdać gościom jako podziękowanie za obecność na weselu.