Jakie kwiaty wybrać do udekorowania sali weselnej?

Trudno wyobrazić sobie ślub i wesele bez dekoracji z żywych kwiatów, w końcu to najpiękniejsza ozdoba, pasująca praktycznie do wszystkiego. Znajdziemy je nie tylko w bukiecie Panny Młodej i butonierce Pana Młodego, ale też w kościele i urzędzie, są także obowiązkowym elementem wystroju sali, w której odbywa się wesele. Dekoracja sali weselnej przy użyciu kwiatowych stroików i girland zawsze dodaje uroku wyprawianej w niej uroczystości i nadaje jej bardziej odświętny charakter. Jak jednak dobrać odpowiedni rodzaj kwiatów na wesele? Ta kwestia okazuje się problematyczna dla wielu Par Młodych, dlatego przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Wam podjęcie decyzji.

Czym się kierować przy wyborze weselnych dekoracji kwiatowych?

Kwiaty weselne najlepiej dobierać według osobistych preferencji, nie zapominając przy tym o symbolice różnych ich gatunków i kolorów. W Polsce język kwiatów jest powszechnie znany i z łatwością odczytywany, goście weselni na pewno więc zwrócą na to uwagę – z tego powodu lepiej wystrzegać się żółtej kolorystyki symbolizującej zazdrość i takich gatunków jak chryzantemy czy anturie kojarzone raczej z żałobą. Wybierając kwiaty do dekoracji sali weselnej warto kierować się także zasadą spójności i harmonii. Ich gatunek i kolor musi wpisywać się w przyjęty motyw przewodni uroczystości, współgrać ze stylem, w jakim będzie urządzone przyjęcie, korespondować z innymi elementami dekoracyjnymi, zwłaszcza ślubną wiązanką, a także pasować do urody Panny Młodej. Szczególnie to ostatnie kryterium bywa kłopotliwe. Podpowiadamy więc, że blondynki o jasnej cerze najkorzystniej prezentują się w pastelowych odcieniach, urodę wyrazistych brunetek o śniadej karnacji natomiast podkreślają najlepiej ciemniejsze barwy i mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Jakie gatunki kwiatów sprawdzą się jako ozdoba sali weselnej?

Najchętniej wybierane kwiaty na wesele to róże, lilie i piwonie. Sprawdzają się one nie tylko jako bukiet ślubny, ale też przybranie stołów, krzeseł i innych elementów wyposażenia sali weselnej. Róże to najbardziej znany symbol miłości i kwintesencja romantyzmu, szczególnie w kolorze różowym, kojarzonym z delikatnością, czułością i wdziękiem, oraz białym, łączonym z czystością i niewinnością, nic więc dziwnego, że narzeczeni tak chętnie po nie sięgają. Lilie symbolizują szczerość, skromność i nadzieję. Piwonie z kolei oznaczają szczęście i dobrobyt. Z sezonowych kwiatów popularnym wyborem są także wiosenne konwalie, letnie hortensje, jesienne alstremerie i zimowe poinsecje – w nich również ukryta jest piękna symbolika związana z nowym początkiem. Takie kwiaty weselne będą idealnym wręcz atrybutem otwierającego się przed Młodą Parą rozdziału w ich życiu oraz zwiastunem pomyślności w małżeństwie, a jednocześnie wspaniałą ozdobą weselnych wnętrz. Dekoracja sali stworzona z wykorzystaniem wspomnianych gatunków da naprawdę niezwykły efekt wizualny, cieszący nie tylko oko.

Gdzie szukać pomocy w wyborze kwiatów na wesele?

Jeśli nadal nie jesteście zdecydowani, jakimi kwiatami chcielibyście upiększyć swoją salę weselną, możecie poprosić o radę florystę, czyli osobę specjalizującą się w tworzeniu roślinnych aranżacji, a także wedding plannera, który również zawodowo zajmuje się dopieszczaniem takich szczegółów weselnych uroczystości. My też chętnie doradzimy w wyborze kwiatów na wesele, w końcu możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w organizacji weselnych przyjęć. Nie wahajcie się więc pytać!