Nasz dom weselny zlokalizowany jest w miejscowości Kanie obok Pruszkowa w województwie mazowieckim

Organizacja wesela – co po kolei należy zrobić?

Organizacja wesela to ogromne przedsięwzięcie, dlatego warto podejść do niego w sposób metodyczny. Najważniejszy jest plan, przygotujcie więc praktyczną listę rzeczy do zrobienia i odhaczajcie z niej kolejne pozycje – to znacznie ułatwi przygotowania do wielkiego dnia. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych spraw organizacyjnych, których na takiej liście nie powinno zabraknąć.

Krok 1: Formalności

Pierwszym punktem każdego ślubnego planu jest oczywiście wybór daty ślubu, a następnie zarezerwowanie sali weselnej, ponieważ większość domów weselnych ma obłożenie na wiele miesięcy do przodu. Dobrze byłoby też od razu zacząć rozglądać się za weselnymi kreacjami, jako że przymiarki i poprawki krawieckie zajmują często wiele miesięcy. Dopiero potem przychodzi czas na wizytę w urzędzie stanu cywilnego. Najlepiej wybrać się do niego pół roku przed wybraną datą ślubu, przygotowawszy wcześniej wymagane dokumenty: akt urodzenia i dowód tożsamości. Jeśli ślub odbędzie się również w kościele, na pół roku przed tym wydarzeniem powinniście odwiedzić też księdza i dopełnić niezbędnych formalności, włączając w to nauki przedmałżeńskie i spotkania w poradni rodzinnej. Na tym etapie powinniście ponadto dokonać wyboru świadków – dzięki temu będziecie mogli liczyć na ich pomoc w pozostałych przygotowaniach do ślubu i wesela.

Krok 2: Ustalanie szczegółów

Po załatwieniu spraw formalnych związanych ze ślubem nadchodzi pora, aby przystąpić do organizacji uroczystości weselnej. Ustalcie wspólnie szczegóły takie jak budżet i lista gości, przygotujcie i roześlijcie zaproszenia, wybierzcie obrączki, zastanówcie się także nad atrakcjami na wesele i upominkami dla gości. Jeśli chcecie, aby ślub i wesele zostały uwiecznione na profesjonalnych zdjęciach/filmach, powinniście też odpowiednio wcześniej, tj. z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zamówić fotografa/kamerzystę. Panna Młoda musi dodatkowo odwiedzić salon fryzjerski i salon kosmetyczny, aby przetestować próbne fryzury i makijaże, wybrać najlepsze z nich oraz zarezerwować terminy. Na tym etapie należy też omówić z domem weselnym dekoracje sali, menu oraz oprawę muzyczną uroczystości, a także nocleg i ewentualny transport dla gości. Kilka miesięcy przed ślubem warto pomyśleć również o kursie tańca.

Krok 3: Finalizacja

Jeśli organizacja wesela według powyższych wytycznych przebiegła pomyślnie, na koniec pozostaje już tylko dopiąć wszystko na ostatni guzik: odebrać garnitur i suknię ślubną z salonu, potwierdzić terminy u umówionych wcześniej usługodawców, wziąć urlopy w pracy i zaplanować podróż poślubną. Gdy wszystko to zostanie już załatwione, będziecie mogli wreszcie odetchnąć z ulgą i spokojnie wyczekiwać swojego wielkiego dnia.